III S 4/24 - uzasadnienie Sąd Apelacyjny w Katowicach z 2024-06-19
Sygn. akt III S 4/24
UZASADNIENIE
M. J. wniósł skargę na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu przed Sądem Okręgowym w Gliwicach w sprawie o sygn. akt VIII Pz 26/23, przesyłając ją na adres poczty elektronicznej Sądu Okręgowego w Gliwicach.
Zarządzeniem z dnia 16 maja 2024r., doręczonym skarżącemu w dniu 20 maja 2024r., wezwano go usunięcia braków formalnych skargi, poprzez jej własnoręczne podpisanie oraz złożenie odpisu skargi wraz z załącznikami, w terminie tygodniowym od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Zakreślony skarżącemu termin do usunięcia braków formalnych skargi upłynął bezskutecznie.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jednolity: Dz.U. z 2023r.,
poz. 1725), skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego.
W postępowaniu cywilnym nie można wnieść skutecznie pisma procesowego w formie wiadomości przesłanej pocztą elektroniczną. Art. 125 § 2 1 k.p.c. stwierdza, że jeżeli przepis szczególny tak stanowi albo dokonano wyboru wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, pisma procesowe w tej sprawie wnosi się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Użyte w tym przepisie pojęcie "system teleinformatyczny" nie oznacza jednak jakiegokolwiek systemu służącego porozumiewaniu się z sądem drogą elektroniczną, a jedynie system teleinformatyczny obsługujący postępowanie sądowe. Dopuszczalność wnoszenia pism procesowych za pomocą systemu teleinformatycznego jest więc uzależniona od możliwości technicznych leżących po stronie sądu, a nie woli uczestników przyszłego lub toczącego się postępowania (por. art. 125 § 2 1a k.p.c.).
Wnoszenie pism procesowych za pomocą systemu teleinformatycznego przez osobę fizyczną jest możliwe na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 października 2015r. w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe i w pierwszej kolejności wymaga założenia konta w tym systemie. Jest zatem oczywistym, że wiadomość przesłana do sądu pocztą elektroniczną z innego konta niż konto w systemie teleinformatycznym, o którym mowa wyżej, nie spełnia wymogu skuteczności wniesienia pisma procesowego w sposób wskazany w art. 125 § 2 1 k.p.c. (vide: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2022r., I NO 7/22).
W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, w sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania toczącego się na skutek skargi na przewlekłość sąd stosuje odpowiednio przepisy o postępowaniu zażaleniowym obowiązujące w postępowaniu, którego skarga
dotyczy. W przypadku niniejszej skargi będą to przepisy o postępowaniu zażaleniowym, określone w Kodeksie postępowania cywilnego.
Skarga na przewlekłość postępowania wniesiona przez skarżącego nie spełnia kryteriów przewidzianych dla pisma procesowego. Zgodnie z art. 126 § 1 pkt 4 k.p.c. każde pismo procesowe powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Wskazane kryterium ma charakter samodzielny. Z mocy art. 128 § 1 k.p.c., do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.
W kontekście skargi na przewlekłość, dopełnienie wymagań formalnych przez
skarżącego jest niezbędne do jej merytorycznego rozpoznania. Natomiast nieuzupełnienie braków formalnych skutkuje odrzuceniem skargi na przewlekłość (art. 373 § 1 k.p.c. w związku z art. 397 § 3 k.p.c. i art. 8 ust. 2 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez
prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2022r., I NSP 215/21).
Wezwanie do uzupełniania braków formalnych skargi doręczono M. J.
w dniu 20 maja 2024r., zatem z dniem 27 maja 2024r. upłynął termin do wykonania powyższego zobowiązania.
Mając na uwadze powyższe Sąd Apelacyjny, na mocy art. 373 § 1 k.p.c. w związku z art. 397 § 3 k.p.c. w związku z art. 8 ust. 2 ustawy orzekł jak w sentencji postanowienia.
/-/SSA Dorota Wydmańska-Cichy /-/SSA Beata Torbus /-/SSA Grzegorz Tyrka
Sędzia Przewodniczący Sędzia
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Katowicach
Data wytworzenia informacji: