I ACz 263/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Katowicach z 2013-03-26
Sygn. akt I ACz 263/13
POSTANOWIENIE
Dnia 26 marca 2013 r.
Sąd Apelacyjny w Katowicach I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący |
SSA Zofia Kawińska-Szwed |
Sędziowie: |
SA Lucyna Świderska-Pilis (spr.) SA Joanna Kurpierz |
po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2013 r.
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa |
J. J. |
||
przeciwko |
R. D. i A. K. |
o zapłatę
na skutek zażalenia powoda na zarządzenie Przewodniczącego w Sądzie Okręgowym w Katowicach z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. akt II C 675/12
p o s t a n a w i a :
oddalić zażalenie.
Sygn. akt I ACz 263/13
UZASADNIENIE
Zaskarżonym zarządzeniem Przewodniczący w Sądzie Okręgowym w Katowicach zwrócił pozew na podstawie art. 130 k.p.c. uznając, że powód w zakreślonym terminie nie uzupełnił braków formalnych tego pisma procesowego poprzez podanie w czytelnej formie adresów zamieszkania pozwanych oraz oznaczenia naruszonych dóbr osobistych i wskazania, na skutek jakiego bezprawnego działania pozwanych doszło do ich naruszenia.
Zażalenie na powyższe postanowienie złożył powód wnosząc o jego uchylenie.
Skarżący zarzucił, że Sąd Okręgowy naruszył art. 130 k.p.c., albowiem wniesionemu przez niego pozwowi można było nadać bieg.
Sąd Apelacyjny zważył co następuje:
Zażalenie jest nieuzasadnione.
Stosownie do art. 187§1 k.p.c. pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego. W myśl art. 126§2 k.p.c., gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, winno zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania stron. Zgodnie z treścią art. 130§1 i §2 k.p.c., jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia go w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie.
W świetle powyższego wskazać należy, że brak oznaczenia w pozwie, który jest pierwszym pismem procesowym w sprawie, dokładnego i czytelnego adresu stron toczącego się postępowania należy uznać za brak formalny w rozumieniu art. 130 k.p.c. Pozwowi pozbawionemu wskazania adresów stron nie można bowiem nadać właściwego biegu, ze względu na brak możliwości dokonania prawidłowego doręczenia w trybie art. 131 k.p.c. i nast.
W tej sytuacji uznać należało, iż Sąd Okręgowy trafnie wezwał powoda do usunięcia tego braku. Jak słusznie zauważył ten Sąd, oznaczone w pozwie miejsca zamieszkania pozwanych są nieczytelne, zaś rzeczą sądu nie jest czynienie domysłów, jaki adres powód w rzeczywistości zamierzał wskazać. Jednocześnie, skoro powód w zakreślonym przez Sąd pierwszej instancji terminie, wspomnianego braku formalnego pozwu nie usunął, pozew podlegał zwróceniu na podstawie powołanego na wstępie art. 130§2 k.p.c.
Z powołanych względów na podstawie art. 385 k.p.c. w związku z art. 397§2 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Katowicach
Osoba, która wytworzyła informację: Zofia Kawińska-Szwed, Joanna Kurpierz
Data wytworzenia informacji: