I ACz 148/19 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Katowicach z 2019-02-21
Sygn. akt I ACz 148/19
POSTANOWIENIE
Dnia 21 lutego 2019 r.
Sąd Apelacyjny w Katowicach I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący |
SSA Mieczysław Brzdąk (spr.) |
Sędziowie |
SA Ewa Jastrzębska SO del. Aneta Pieczyrak-Pisulińska |
po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2019 r. w Katowicach
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z protestu wyborczego |
A. S. |
||
z udziałem |
Komisarza Wyborczego w K. I, Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w K. oraz Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w K. |
na skutek zażalenia A. S.
na postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach
z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. akt I Ns 309/18
p o s t a n a w i a :
oddalić zażalenie.
SSO del. Aneta Pieczyrak-Pisulińska SSA Mieczysław Brzdąk SSA Ewa Jastrzębska
Sygn. akt I ACz 148/19
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Katowicach pozostawił bez biegu protest wyborczy wniesiony przez A. S. podając, że protest nie spełnia warunków przewidzianych w art. 82§1 i art. 392§2 Kodeksu wyborczego, bowiem nie został oparty na żadnej z ustawowych podstaw wymienionych w art. 82§1 pkt 1 i 2 Kodeksu wyborczego. W związku z czym, jako niespełniający wymogów określonych w wymienionych przepisach, protest ten Sąd Okręgowy pozostawił bez biegu na podstawie art. 393§2 Kodeksu wyborczego.
Wymienione postanowienie zaskarżył A. S. podając w zażaleniu, że trudno odnieść się merytorycznie do decyzji Sądu Okręgowego, a rozbicie wiecu wyborczego oraz poturbowanie kandydata skarżący „intuicyjnie” kwalifikowałby jako przestępstwo z art. 249 kk.
Sąd Apelacyjny zważył co następuje.
Trafnie przyjął Sąd I instancji, że wniesiony przez skarżącego protest wyborczy nie spełnia wymogów przewidzianych a w art. 82§ 1 pkt 1 i 2 Kodeksu wyborczego jak i wymogu zawartego w art. 392§2 tego Kodeksu. Stanowisko Sądu Okręgowego Sąd Apelacyjny w pełni podziela, nie zachodzi zatem potrzeba powielania wywodów zawartych w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia.
Odnośnie zawartego w zażaleniu sformułowania, że rozbicie wiecu wyborczego oraz poturbowanie kandydata na prezydenta można zakwalifikować jako czyn z art. 249 kk zauważyć należy, że zgodnie z wymienionym przepisem popełnia przestępstwo m.in. ten kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza odbyciu zgromadzenia poprzedzającego głosowanie, albo swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania […].
Skarżący nie wykazał jednak by działania funkcjonariuszy Policji, którzy – według jego twierdzeń – „rozbili wiec wyborczy” były niezgodne z prawem, w szczególności by zostały zakwalifikowane jako przestępstwo z tego przepisu.
W takim stanie rzeczy prawidłowo przyjął Sąd I instancji, że protest wniesiony przez skarżącego nie spełnia wymogów przewidzianych w art. 82§1 oraz w art. 392 Kodeksu wyborczego i w konsekwencji pozostawił go bez rozpoznania, na podstawie art. 393§2 tego Kodeksu.
Z wymienionych wyżej przyczyn zażalenie okazało się nieuzasadnione wskutek czego na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397§2 kpc ulegało oddaleniu.
SSO del. Aneta Pieczyrak-Pisulińska SSA Mieczysław Brzdąk SSA Ewa Jastrzębska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Katowicach
Osoba, która wytworzyła informację: Mieczysław Brzdąk, Ewa Jastrzębska , Aneta Pieczyrak-Pisulińska
Data wytworzenia informacji: