III AUa 265/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Katowicach z 2012-10-11

Sygn. akt III AUa 265/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 października 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSA Marek Żurecki (spr.)

Sędziowie

SSA Jolanta Pietrzak

SSA Irena Goik

Protokolant

Beata Gandyk

po rozpoznaniu w dniu 11 października 2012r. w Katowicach

sprawy z odwołania I. S. (I. S. )

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o rentę rodzinną

na skutek apelacji ubezpieczonej I. S.

od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w Katowicach

z dnia 14 grudnia 2011r. sygn. akt X U 2067/11

oddala apelację.

/-/SSA J.Pietrzak /-/SSA M.Żurecki /-/SSA I.Goik

Sędzia Przewodniczący Sędzia

Sygn. akt III AUa 265/12

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyrokiem z dnia 14.grudnia 2011 roku oddalił odwołanie I. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C. z dnia 17.sierpnia 2011 roku odmawiającej prawa do renty rodzinnej, jako małżonce rozwiedzionej, albowiem wnioskodawczyni nie miała w dniu śmierci męża prawa do alimentów z jego strony ustalonego wyrokiem lub ugodą sądową.

Sąd nie znalazł podstaw dla uwzględnienia odwołania skarżącej, która wnosząc
o zmianę decyzji i przyznanie prawa do renty podnosiła, że zmarły W. S. płacił na jej rzecz dobrowolnie alimenty, ponieważ zgodnie z art.70 ust.3 ustawy
z dnia 17.12.1998 roku o emeryturach i rentach z FUS warunkiem koniecznym dla uzyskania prawa do renty rodzinnej przez małżonkę rozwiedzioną jest ustalenie prawa do alimentów ze strony byłego męża wyrokiem lub ugodą sądową. Na poparcie stanowiska Sąd przywołał wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19.03.2009 r. sygn. II UK 256/08.

W apelacji od wyroku ubezpieczona nie zgodziła się z rozstrzygnięciem Sądu jako niesprawiedliwym i krzywdzącym podnosząc, że jej małżeństwo ze zmarłym trwało 28 lat i zostało rozwiązane z winy męża, który regularnie płacił na jej rzecz alimenty dlatego nie wnosiła o ich ustalenie wyrokiem lub ugodą sądową.

Sąd Apelacyjny oddalił apelację jako bezzasadną (art.385 k.p.c.).

Kwestia nabycia prawa do renty rodzinnej przez małżonkę rozwiedzioną była przedmiotem wypowiedzi Sądu Najwyższego, który przyjmował, że kryterium kwalifikacyjnym powstania po stronie małżonki rozwiedzionej prawa do renty rodzinnej jest bezwzględnie posiadanie w dniu śmierci męża prawa do alimentów
z jego strony ustalonego wyrokiem lub ugodą sądową (por. wyroki z dnia 9.03.2011 III UK 84/00, z dnia 5.01.2011 III UK 69/10, z dnia 19.03.2009 II UK 256/08).

W związku z tym zawarcie przez skarżącą pozasądowej umowy o dostarczanie środków utrzymania nie jest wystarczającym argumentem dla przyznania spornego świadczenia.

Przepis art.70 ust.3 ustawy o emeryturach i rentach nie pozostawia w tym względzie wątpliwości a odczytywany ściśle zgodnie z jego brzmieniem wykluczał możliwość uwzględnienia apelacji.

/-/SSA J.Pietrzak /-/SSA M.Żurecki /-/SSA I.Goik

Sędzia Przewodniczący Sędzia

JM

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Lidia Sznurawa
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Katowicach
Osoba, która wytworzyła informację:  Marek Żurecki,  Jolanta Pietrzak ,  Irena Goik
Data wytworzenia informacji: